andioopandiooppsnsjk andioopandiooppsnsjk
  • 29-09-2019
  • Mathematics
contestada

Stanley bought 3.5 pounds of steak and a carton of orange juice for $4.95 and paid the cashier $27.70. What is the price per pound of steak?

Respuesta :

corm
corm corm
  • 29-09-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

From the problem statement, the following equation can be formed:

[tex]3.5P + 4.95 = 27.70[/tex]

where [tex]P[/tex] is the price of steak per pound. Solving for [tex]P[/tex] will give us our answer:

[tex]3.5P = 22.75[/tex]

[tex]P = 6.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

1,000,000,000 in scintiufci notioation
What are some techniques to achieve unity
The corect formula for Lead with a 4 charge and Oxygen with a -2 charge is?
This element is an essential atom in the structure of proteins. Without this element, the body would be unable to make the proteins it needs to function properl
The theater company has asked for help with creating part of their set. They need to build at least nine walls that measure 7 feet by 5 feet. There is a lumber
write the relevance of biology to the society​
the ratio of girls to boys in the sixth grade are 5:3. If there are 400 sixth graders, how many boys are there?
If f(x) = 3x - 1 and g(x) = x+ 2, find (f+ g)(x).
What three key beliefs about Americas industrial capitalist economy were reflected in the open door policy
68,637 = 10 x missing number​