evelynfarias2006
evelynfarias2006 evelynfarias2006
  • 28-09-2019
  • Mathematics
contestada

d. The total cost for 22 gallons of gas is $68.30. How many dollars per gallon of gas did
you spend?

Respuesta :

DingDongHong
DingDongHong DingDongHong
  • 28-09-2019

Answer:

$3.10 per gallon

Step-by-step explanation:

You are trying to find how many dollars per one gallon.

You divide $68.30 by 22 so you can get dollars per one gallon.

68.30 ÷ 22 = 3.10

Therefore it cost $3.10 per gallon you spend.

Don't forget to rate as Brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Which unit of measure would you use to measure the mass of of a grape. A gram, a kilogram,a inch, it a meter. You are my only hope
What was one cause of labor strikes in 1919?
Why is 130 oz bigger than 8 lbs
Which of the following statements about Guatemala is true? a. Most people in Guatemala are of French ancestry. b. Most people in Guatemala are of Native America
1 grams = to ? milligrams
What is the capital of Montana, the state where Glacier National Park located?
What is the value of y? 6y^2 + 5 = 221
How did the Egyptians keep the gods happy?
13 add 2x equals 3 what does x equal??
How did the writings of European thinkers during the Enlightenment spur the American and French Revolutions? Be sure to discuss specific writers and their ideas