lashawna137
lashawna137 lashawna137
  • 27-09-2019
  • Mathematics
contestada

1. The cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86. What is the
cost per ounce of the cashews, to the nearest penny?

Respuesta :

shinysword81 shinysword81
  • 27-09-2019

Answer:5.86÷12=0.5 in nearest penny

Step-by-step explanation:this number kind of problem u solve it using inversely proportional method one one quantity is decreasing which is the ounce

Answer Link

Otras preguntas

which best describes what buisness leaders do to improve international trade? check all that apply
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!#
A kitchen has a water supply, an electricity supply and electric lighting there are several electrical appliances in the kitchen including a toaster, akettle a
A line with slope -3/4 passes through the point (5/3 -5/4). What is the distance between this line and the point (1 ,1/2) ?
what is iris diaphragm
What equipment is generally used to make lyophilized medications suitable for administering to the patient? a) Test tubes or sterile ampules b) Petri dishes and
Katie is 1.83 m tall. George is 9 cm shorter than Katie. How tall is George? Give your answer in cm
○ respect (e.g. an individual’s personal religious beliefs about the type of food they can eat in hospital)
In the 2008 election, although Barack Obama won the majority of racial and ethnic minority votes, he... Group of answer choices Also won the majority of the Whi
Diversity refers to the range of identities that exist in a group of people. Common identity categories referenced when discussing diversity include race, class