victoria111237 victoria111237
  • 27-09-2019
  • Chemistry
contestada

If apples are $.67/lb, what is the cost of 2.5 kg of apples?

Respuesta :

victoraia
victoraia victoraia
  • 27-09-2019

Answer:

The cost would be $1.68

Explanation:

I found the answer by multiplying

.67x or .67lb with 2.5, getting $1.68

Answer Link
abidemiokin
abidemiokin abidemiokin
  • 10-02-2020

Answer: $3.693

Explanation:

Since an apple costs $0.67 per lb

To get the price for 2.5kg, we need to first convert kg to lb

Since 1kg = 2.205lb

2.5kg = (2.205×2.5)lb

2.5kg = 5.513lb

Since $0.67 = 1lb

$x = 5.513lb

Cross multiplying we have;

x × 1 = 0.67×5.513

x = $3.693

Answer Link

Otras preguntas

can you answare me about 5634 divded by 18 plzz write th whole answare not only one thing thankyouu hope u answare all the Q.
C/d+2=f/g solve for c
factor using greatest common factor24x-18
What is the closest volcano to oklahoma
What is the same of coastal plain and interior plain
what is the relationship between 3.0 and 0.3 help its hw
What are two characteristics that animals classified as vertebrates might share? What are two characteristics that invertebrates might share?
What is the absolute value of 91?
factor using greatest common factor24x-18
Ben is 140cm tall. Mike is 1090mm tall. Who is taller? How much taller?