elianetlopez02 elianetlopez02
  • 29-09-2014
  • Mathematics
contestada

If 3 apples cost $6 ,how much would 12 apples cost ?

Respuesta :

rabinshrestha41
rabinshrestha41 rabinshrestha41
  • 29-09-2014
3 apple costs $6
1 apple costs $6/3
12 apple costs $6/3*12
                        =  $24

so 12 apple costs $24
Answer Link

Otras preguntas

Explain how a sperm's structure is related to its function
Please hurry and answer, the correct answer will get Brainliest!!! Point A is the point of concurrency of the angle bisectors of ΔDEF. What is the length of ZA?
A zookeeper predicted the weight of a new baby elephant to be 270 pounds when it was born. The elephant actually weighed 302 pounds at birth. What was the perce
PRETTY, PRETTY PLEASE HELP!!! ASAP!!!! THANKS, WILL REWARD BRAINLIEST!
Which king destroyed the temple and dragged the Jews into captivity in Babylon? A. King David B. King Sargon C. King Solomon D. King Nebuchadnezzar
In the graphic below, the measure of angle ABC is: A. 143 B. 127 C. 90 D. 53
A machine can fill a box with twenty pencils in 30 seconds. How many boxes can the machine fill in 2 hours?
What did the Enforcement Act of 1870 make illegal?
What happens to the sun's energy as it travels to Earth's atmosphere? Some of it is destroyed in Earth's atmosphere. It is completely trapped by Earth's surfa
What is acid rain caused by?