averymcconnell07 averymcconnell07
  • 26-08-2019
  • Mathematics
contestada

A dozen eggs cost $1.29. Find the cost of one egg. If a recipe for brownies calls for four eggs, how much will the eggs used in the recipe cost?

Respuesta :

poppetada
poppetada poppetada
  • 27-08-2019
Dozen = 12
1.29/12 = 0.1075
0.1075x4 =0.43
The four eggs cost 0.43
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is equivalent to 85/7
name a Minimally invasive aortic valve replacement process
The company might also try to____________ by changingcharacteristics such as quality, features, or style to attract newusers and to inspire more usage. a. Modif
Solve the problem. Brand X copier advertises that its copiers run 25% longer between service calls than its competitor. If Brand X copiers run 38,900 copies bet
Do you think that benefits of playing shooter-type video games justify the problems of exposing adolescents to their violent content? Why or why not?
HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST!!! I need 2 people to debate on vaccination. Here is the format for the debate. Pro Side: First Constructive Speech: 1. Speaker
Show that the matrices A = [1 2 -1 4] and B = [2/3 -1/3 1/6 1/6] are multiplicative inverses in M_2, 2.
Which of the following is a responsibility for group members: a.commit to group goals b.fulfill individual assignments
What is the solution to this equation? 6х + 10 – 2х=7+ 23 ОА. x=5 ОВ. x=4 ос. x=2 Op. x = 15 NEED ANSWER ASAP
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Match each division expression to its quotient.