queensanders4015 queensanders4015
  • 29-07-2019
  • Mathematics
contestada

cheese cost 440 per pound find a cost per kilogram​

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 29-07-2019

Answer:

Cheese cost per kilogram= 968

Step-by-step explanation:

Given:

Cheese cost per pound, Ib= 440

Cheese cost per kilogram, kg=?​

As  1 kg = 2.2 Ib

So

Cheese cost per kilogram=2.2* 440

                                          = 968!

Answer Link

Otras preguntas

why do we need research in our lives...
The nineteenth-century realism movement emerged as a reaction to the romantic period. What subjects did realism focus on?
Simplify 7y + 3y - 17y.
Which of these lines from act I, scene V, of Shakespeare's Twelfth Night is a plea to Olivia to come out of mourning, get married, and have children? VIOLA: ['
Which Greek historian chronicled the events of the First and Second Persian Wars? a. Sophocles b. Thucydides c. Herodotus d. Plato
Read the sentence. During the experiment, the scientists continued on, despite the risks. Which words in the sentence are objects of the underlined prepositions
Write 6(7+5)+3=75 using the distributive property, without parentheses.
60 minutes is 20 percent of how many minutes
In which sentence does the verb agree with the subject? a. Either strawberries or an apple are a healthful choice for a snack. b. Either the cantaloupe or the
Syntax and diction involve which of the following? a. Repetition of vowel sounds and word choice b. Word order and choice c. Word order and exaggeration d. A