sguzmantorres19
sguzmantorres19 sguzmantorres19
  • 26-07-2019
  • Mathematics
contestada

A case of Mountain Dew (24 cans) cost $7.68. What is the unit price?

Respuesta :

greycheckers
greycheckers greycheckers
  • 26-07-2019
0.32 cents for each unit because if you divide 7.68 by 24 it is 0.32
Answer Link
matthew6410
matthew6410 matthew6410
  • 26-07-2019

Answer:

The answer is $0.32.

Step-by-step explanation:

You achieve this answer by taking the total price ($7.68) divided by the number of units for that price (24 cans).  Therefore:

[tex]\frac{7.68}{24} = 0.32[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

French!!! -------------------- Fill in the blank with the correct form of être. Vous ____ italiens. êtes etes êstes ête Put the following adjectives in the righ
What does the above image represent? Dotted-half-note strum Half-note strum Quarter-note strum Whole-note strum
If a line segment contains one endpoint at (2,3) and has a midpoint of (-2,6) what is the second endpoint of the line segment
How many x-intercepts does the graph of the given equation have use the discriminant y=-4x^2+4x-1
what is it 12 - 33/4
Solve please I need help
What was Galileo’s contribution to the study of motion?
how can i differentiate between verbals and verbs in a sentence?​
factor completely, 128x 2 +96xy + 18y 2
Answer to this please ?