laraibjaved235 laraibjaved235
  • 28-05-2019
  • Mathematics
contestada

A 13 ounces can of tuna costs 2.34$. What is the unit of price of 1 ounce of tuna

Respuesta :

jhsminaj
jhsminaj jhsminaj
  • 28-05-2019

Answer:

0.18 cents

Step-by-step explanation:

2.34 divided by 13= 0.18

To check my answer, 0.18 x 13 = 2.34

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 28-05-2019

Answer:

$0.18/ounce

Step-by-step explanation:

Divide the price by the weight.

($2.34)/(13 ounces) = $0.18/ounce

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of this circle. Use 3.14 to approximate a. Help Resources A = ara 14 ft A = [?] ft2 Enter
Read the passage from The Odyssey - Teiresias. But anguish lies ahead; the god who thunders on the land prepares it, not to be shaken from your track, implacabl
If the temperature of a container increases from 100 K to 500 K, what would happen to the pressure of the container if the original pressure was 20 atm?
J*M* F = (J! + M) F. Solve for 5* 3* 2 B. 30 D. 44 A. 10 C. 16 E. 246
What is the value of x?
What is the following sum? Assume x greater-than-or-equal-to 0 and y greater-than-or-equal-to 0 StartRoot x squared y cubed EndRoot 2 StartRoot x cubed y Supers
A faint tingling sensation can be felt when the body experiences a current of.
What are atomic orbitals? Why do they exist?
Write the ideological cause of the Anglo - Nepal War. Answer in very short.​
Under the Constitution, some powers belong to the federal government. Which is NOT on of the powers of the federal government? A: Create Schools B:Make treaties