bettyvi52 bettyvi52
  • 30-04-2019
  • Mathematics
contestada

an amusement park charges $9.00 for admission and $4.00 per ride write an equation that gives cost in dollars as a function of number of rides

Respuesta :

helenespejo2006
helenespejo2006 helenespejo2006
  • 30-04-2019

Answer:

x the number of rides

C = $4.00x + $9.00

ur welcome UWU

Answer Link

Otras preguntas

Factor completely: 3x^2-24x-30 Make sure to show each step.
What is the unit rate of 2.99 for 14 pounds
if a person drives for 3 hours at the speed 65mph how far will they drive
If there were no __________, inertia would cause the moon to travel in a straight line. a. gravity c. weight b. motion d. mass
it took michelangelo 4 years to paint the ________ of the sistine chapel.
How can you engage in active reading?
find 2x-3y-z if x= -2 , y=3 and z= -2
How do you find prime factorization?
6(3+4) helppppppppp:)))))
Which quotation from "Sinners in the Hands of an Angry God" uses a rhetorical device to show that people have a fragile hold on life?