MythicalKay101 MythicalKay101
  • 01-04-2019
  • Mathematics
contestada

How is unit rate used in everyday life?​

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 06-04-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

suppose you're in the grocery and are trying to decide which brand of beans you want to purchase.  One is $0.87 for 13 oz and the other is $1.29 for 15 oz.  By finding the unit rate for each, you'll have something easily compared.

$0.87

---------- = $0.07 / oz

13 oz

$1.29

--------- = $0.86 / oz

15 oz

The first brand is cheaper than the second brand.

Answer Link

Otras preguntas

What are some landforms of chaparral
7-4+3x0+1= How to solve this problem
"It snowed."Sentence or Fragment?
difference between residential care facilities, extended care facilities, and independent living care facilities
how is chemical energy related to chemical change
What effect did the compromise of 1877 have on politics in the north and south?
How did Aristotle first prove the earth was round
The teacher separated her class of twenty-eight students in two groups. One group has 4 more than twice as many students as thw ither group. How many students a
Find the value of the discriminant of each quadratic equation: 5b^2+b-2=0
What are the most basic building blocks of all organisms?