codytomas6478
codytomas6478 codytomas6478
  • 29-03-2019
  • Mathematics
contestada

Leila knitted scarves for birthday presents. The wool she used to make 12 scarves cost $30. On average, what the cost per scarf?

Respuesta :

annamatullo
annamatullo annamatullo
  • 29-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

30 divided by 12 equals 2.5 so cost would be $2.50

Answer Link

Otras preguntas

think I know this one but need help
how do you sove this problem4.5•(-2)-6/1.5=
Someone help me I don’t understand the circumference C=2TTr
A TV is on sale for $125 off. The sale price is $875. Which expression equals the original price in dollars?
Read the two passages from Sugar Changed the World. England had begun talking about ending slavery, but then it saw the chaos in France and sent an army to try
How do models help ecologists understand global systems?
In humans, specialized __________ cells are responsible for detecting and amplifying sound in the inner ear.
In the rivalry between the British and the French in the French and Indian War:
Line an is parallel to cd. LRB IS (3x-2) and RSC IS (2x-5) find RSC in degrees
Paula and amelia are talking about a competition they were in. Choose the correct verb form to complete each sentence. Los animadores nos _____ que fuimos el