cadey31
cadey31 cadey31
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

If you buy 1/4 pizza for 5 dollars, how much can you purchase for 8 dollars

Respuesta :

MagicalTia16
MagicalTia16 MagicalTia16
  • 01-03-2019
First step: figure out how much one pizza costs. If a quarter of a pizza costs $5, it figures that one pizza costs
5
×
4
=
$
20
. This is worked out mathematically by dividing the cost by the amount of pizza:
5
1
4
=
20
Now you can work out how much pizza you get for $8 by doing the same in reverse: dividing $8 by the cost for one whole pizza:
8
20
=
0.4
=
2
5
Answer Link

Otras preguntas

How long does it take to travel 250 miles at an average speed of mph
Simplify -2^4. -16 -8 16
Type the letter you selected as the best answer for item 1. Creativity 10B
if it takes 20n to move a box, how much power will be needed to move the box a diatance
During the Battle of Stalingrad, the Soviets stopped the German advance just short of the ________ River. A. Seine B. Thames C. Dnieper D. Volga
In Carl Sauer’s theory, the __________ is influenced by the site and the culture of the groups that occupy it.
where are the noble gases located in the periodic table on the left side
Plants have cells that contain the DNA that decides how they take shape and function.
Read this excerpt from “Ain’t I a Woman?” by Sojourner Truth. In which sentences does she make an emotional appeal to the audience by talking about her personal
Evan made 380 pancakes each person receive 4 pancakes how many people attend?