DaisyHargrove23 DaisyHargrove23
  • 29-01-2019
  • Mathematics
contestada

Laura paid $27 for three books. If all of the books cost the same, how much did one book cost?

Respuesta :

oomale oomale
  • 29-01-2019

Answer:

$9.

Step-by-step explanation:

She paid $27 for three books.

All three books cost the same amount, so divide $27 by three.

The answer is $9.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a sign that a chemical change is taking place? Select one: A. a substance melting at high heat B. an object breaking into pieces C. a
what is 2/5 of a 100 explain your answer and working out
PLS HELP!! Select all the correct answers Youre given two side lengths of 3 centimeters and 5 centimeters, which measurement can you use for the length of the t
Hello people ~Cochlea is a part of(a) hearing organ(b) sound producing organ(c) muscular organ(d) air pollution​
Compose a prayer asking God for the grace to be inspired always to do what is good.
T Stands For Tether If Cos T = 0.6 And Sin T = 0.8, Find Tan T​
Please help me!!What is the relationship between the volume of a cone and a volume of a cylinder?---------A. The volume of a cone is 3x larger than the volume o
3. How many 3 digit all even numbers can be formed from the digits 1, 2, 3, 4, 5, 6 if the digits can be repeated?
Why was the collapse of the narrator's iron cot a significant event in the story? A: It awakens Aunt Gracie who begins throwing shoes as she thinks a burglar ha
Bob Green is an 83-year-old man with a history of falls. He is weak and unsteady on his feet. He has a walker that he uses on a very limited basis. Mostly, he i