ajala
ajala ajala
  • 28-01-2019
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sales 2.85 for 4 muffins what is the price per dozen

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 28-01-2019

Answer:

$8.55  per dozen

Step-by-step explanation:

$2.85 for 4 muffins

Multiply the cost and the number of muffins by 3

2.85 *3 =8.55

4*3 =12

$8.55 for 12 muffins

12 muffins = 1 dozen

$8.55  per dozen

Answer Link
tiffanyrhoda
tiffanyrhoda tiffanyrhoda
  • 28-01-2019

Answer:

$8.55

Step-by-step explanation:

There are 12 in a dozen. You are given a third of what the dozen would be. You would multiply 2.85 by 3 and that would give you the answer of $8.55

Answer Link

Otras preguntas

Who synthesized the compound of a noble gas
According to John 3:17, why did Jesus come into the world?
What was the effect of computer technology on the American and global economies
Which disease can be treated with an antibiotic?
In 1909 Fritz Haber discovered the workable conditions under which nitrogen, N2(g), and hydrogen, H2(g), would combine using to produce ammonia. The conditions
An injury from an unforeseeable risk can not be compensated by the law of negligence because there is no cause in fact. a. True b. False
negative two and one thirds minus negative five
Please help me solve this problem I’m really stuck on!!! Please help right now!!!
A yeast cell that forms a bud is called the "mother cell." Why is there no mother cell after a paramecium divides?
An orchard owner is buying 4.09 acres of land to plant more trees. He figures he will plant 10 trees per acre. How many trees will he plant on his new land?