jazzy8428 jazzy8428
  • 30-12-2018
  • Mathematics
contestada

which is better buy store a $12 for 3 pies or store b $10 for 2 pies

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 30-12-2018

Answer:

Store A is the better buy

Step-by-step explanation:

Lets find out how much it will cost for a pie at each store


Store A

$12 /3 pies   = $4 per pie



Store B

$10/2 pies  = $ 5 per pie

Answer Link

Otras preguntas

a) plot the graph of y= 5 and 2x + y = 8 b) wirte down the coordinates of the point where they cross explain the steps pls?
Which of the following are roots of the polynomial function? Check all that apply. F(x) = x3 - 5x2 - 13x - 7
Please help this is for my younger sibling 70 points!!! Part A: What fraction of the flips landed heads up, and what fraction landed tails up? Heads up: _______
Southwest Airlines Professional Communications Certif Which of the following is an inappropriate way to communicate with customers?
Please help meeeee !
Jasmine had $120,000 last year. This year she has $50,000. What is the percentage difference? [?]% (Round your answer to the nearest percent.) Enter
Mary is installing carpet in a closet for a customer. A floor plan of the closet is shown. Mary charges $5.60 per square foot of carpet, plus a $150 installatio
Why did John Adams feel Jefferson should write the Declaration of Independence?
which political system did the migrant labour system enforce​
What are the primary responsibilities of the police?