shahanarasool2008 shahanarasool2008
  • 29-12-2018
  • Mathematics
contestada

Coach Miller bought 5.15 pounds of ground beef to make burgers. The cost of ground beef is $3.40 for each pound. What was the total cost for all the ground beef?

Respuesta :

abbeyegirl
abbeyegirl abbeyegirl
  • 29-12-2018

Answer:

$17.51

Step-by-step explanation:

3.40(1) = 3.40 - the (1) represents how many pounds you are buying.

3.40 (5.15) = 17.51


Answer Link
nila173 nila173
  • 31-12-2018
$17.51

5.15 multiplied by 3.40
Answer Link

Otras preguntas

In the equation x/35 = 7, what is the value of x?
Find the area of the regular octagon.
The ____________ coverage of a home insurance policy would cover accidental damage to another person's property by a member of your family.
The nurse is caring for a client 4 hours after the client’s hip replacement surgery. what should the nurse do when assisting the client out of bed?
Tanisha opened a bank account. She deposited $74.50 into her account every month for 10 months. She used $32.50 every month to pay for painting classes. After 1
Grace was given the description “three less than the quotient of a number squared and nine, increased by eight” and was asked to evaluate it when n = 6. Her wor
Which explicit statement of an authors purpose for writing is an example of a persuasive approach?
A 31-m tall building casts a shadow. The distance from the top of the building to the tip of the shadow is 37 m. Find the length of the shadow. If necessary, ro
Question 11(Multiple Choice Worth 5 points) (09.03 MC) A group of people were given a personality test to determine if they were Type A or Type B. The result
Need help^^^ (Sorry this is all I could fit)