lolo1681 lolo1681
  • 28-12-2018
  • Mathematics
contestada

ms jefferson spent $15 to buy 12.8 ounces of smoked trout what was the cost per pound

Respuesta :

FudgeCookie21
FudgeCookie21 FudgeCookie21
  • 28-12-2018

Answer:


Step-by-step explanation:

Pounds to Ounces: 1 ounce = 0.625 pounds


12.8 ounces = 0.8 pounds


15/0.8 = 18.75 dollars


18.75 dollars

Answer Link

Otras preguntas

ou use a juice mix to make orange juice. You combine 1212 ounces of the mix with 3636 ounces of water. Which is a unit rate that describes your juice?
Ladies And Gentlemen it seems that my English IV class has thrown a question at me that I have no knowledge to complete myself, I would appreciate any given hel
what would a paragraph with the title "All the wild creatures that inhabit my backyard" most likely be about? 1.) the adventures of camping in ones backyard? 2
What qualities should both winners and losers have?
help me on question one
what is 3256% times 21545% need help
Very confused & don't understand, if anyone can explain I appreciate it! 7x - (3x + 5) - 8 = 1/2(8x + 20) - 7x + 5
Which ordered pair is a solution of the line y – 2x = 6?
Only about 3 percent of __________ are Indians and mestizos. A.Paraguayans B.Brazilians C.Uruguayans D.Argentinians
In a mobile phone network, how many times as strong would a signal be expected to be at 500 m from a base station, compared with at 250 m? Choose the nearest va