helloejik
helloejik helloejik
  • 28-12-2018
  • Mathematics
contestada

Please help, ASAP:
A candy mixture is made from 6 pounds of sugar sticks of $10 per pound and 14 pounds of jelly beans of $8 per pound. Find the price of the candy mixture per pound.

Respuesta :

xbeckssx xbeckssx
  • 28-12-2018
Ok so the price is 172 dollars for 20 pounds. To find price per pound you divide the price by the total number of pounds, so 172 divided by 20 is $8.60 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

What is a mixed number
Evaluate Dx -4x+7y=1 25=2x+5y
Solve for x and y.(Check description)
Which observation would be evidence that heat was transferred by radiation? a. a person feels colder when the wind is blowing. b. a pan on a stove heats up th
I know the answer to number 7 but I just want to see if you guys know it
Choose the function that shows the correct transformation of the quadratic function shifted eight units to the left and one unit down. ƒ(x) = (x - 8)2 - 1 ƒ(x)
look at the pic to awnser the question plz
Please help me I don't understand
Fear of being stigmatized often discourages individuals from seeking treatment for their mental illness
The number of chips of different colors in Amy's bag is shown below: -8 blue chips - 9 pink chips -1 white chip Amy takes out a chip from the bag randomly w