tinneyman12
tinneyman12 tinneyman12
  • 29-11-2018
  • Mathematics
contestada

9 apples for $1.80. What was the cost per apples

Respuesta :

ZDerpKnightJr
ZDerpKnightJr ZDerpKnightJr
  • 29-11-2018

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

To find the price of the apples we will divide the total price buy the number of apples. 1.8/9

1.8/9=.20

So each apple cost $0.20

Time to check

.20 x 9=1.8

Answer Link

Otras preguntas

Tech a says that the weight of the flywheel smoothest out the engines power pulses. Tech B says that the flexplate and torque converter perform this same functi
8 grams of H2CO3 to moles
Now in the third year of his (FDR) administration, we find more of our people unemployed than at any other time. We find our houses empty and our people hungry,
A flower bed is in the shape of a triangle with one side twice the length of the shortest side and the third side is 19 feet more than the length of the shortes
How is velocity determined from a distance over time graph
Ravi is driving 440 miles to visit his grandma. He drives at a rate of 55 miles per hour. How many hours will it take him to get 1 of the way there?
1. What would s have to be so that x^3+ 5x^2 + sx + 6 is divisible by (x+2)? A. 9 B. 5 C. 2 D. -6 E. -13
For v^n = z, if z = 1, then v is an nth root of unity. True or False?
3. The range of a cosecant function is . The equations of two consecutive asymptotes of the function are x = 0 and x = 2pi . The function is not a reflection ov
Given f(x) = x + 8, find the value of x when f(x) = 0.