dawoodawan3100 dawoodawan3100
  • 27-11-2018
  • Mathematics
contestada

The local farmers market sells a 4 lb basket of apples for $5.60. Each apple weights about 4 ounces what is the price per apple

Respuesta :

Phantomworkz
Phantomworkz Phantomworkz
  • 27-11-2018
.35 cents for each apple.

divide 16 by 4 since there are 16 ounces in a pound.

Now multiply that by 4 since there are 4 pounds.

remember our decimal for later...

now divide 560 by 16 which is 35

put our decimal back...

each apple is .35 cents a apple
Answer Link

Otras preguntas

Perform the indicated operation. xyz times 1/xyz A. 0 B. x^2y^2z^2 C. 1
What number is .4 percent of 82.1
How many outlets are allowed on a 240 V branch circuit? A. 9 B. 3 C. 1 D. 6
Write expression as a complex number in standard form and show work [(13i)/(1-2i)]
Which one of the following would require the most frequent verbal or written communications with parents? A. An explanation of the facility's program
1054(9-8x)=78 what is that ????????????????????????????
determine the specific heat of a mayterial if a 35g sample of the material absorbs 48J as it is heated from 298K to 313K
What was the significance of interchangeable parts?
Which well in Figure 4-1 could produce oil and natural gas?
A park maintenance person stands 19 m from a circular monument. If you assume her lines of sight form tangents to the monument and make an angle of 34°, what is