mathishard2112 mathishard2112
  • 27-11-2018
  • Mathematics
contestada

find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it

Respuesta :

hellohellohello13 hellohellohello13
  • 27-11-2018
To find the unit rate of any two numbers you divide:
9.60 divided by 4 = 2.4

Unit rate = $2.40

Hope I helped! :)
Answer Link

Otras preguntas

chris has 5 stack of dvd each stack has10 dvds if chris add 2 more identical stacks of dvds to the shelves how many dvds will chris have
Summer break is usually a time for vacations at the beach, afternoons at the pool, and catching up with friends. Can you imagine if, instead of rubbing on sunta
identify the main term for removal of gallbladder calculi by means of an open procedure
If (2−√3) is a root of a polynomial with integer coefficients, which of the following must be another root? 2√3 √3−2 2+√3 3−√2
What was the Spanish Colony in North America called?
A President may persuade recalcitrant members of Congress to vote for a particular bill by (A) having members who oppose the bill transferred to unpopular commi
For which value of X is the row in the table of values incorrect? The function is the quadratic function Y=3/4x^2
What is the distance from the point (4, -5) to the origin (0, 0)? Round your answer to the nearest tenth.
Match the following definitions to their correct terms. 1. any chemical compound that contains carbon 2. a liquid that acts to dissolve or suspend substances 3
explain production of electromagnetic waves