chelsiachaos94 chelsiachaos94
  • 27-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the produce counter, 71⁄5 pounds of seedless grapes cost $12.89. How much would 3 pounds cost?

Respuesta :

edyg144 edyg144
  • 27-11-2018
you'd do cost over weight to get cost per pound so divide 71 by 5 to get 14.2 pounds and divide by 12.89 and you get 1.10 dollars per pound.

you multiply that 1.10 by 3
to get 3.30 dollars for the three pounds
Answer Link

Otras preguntas

Responde a las preguntas: ¿Cómo te llamas? ¿De dónde eres? ¿A qué te dedicas? ¿Tienes hermanos?
Responde a las preguntas: ¿Cómo te llamas? ¿De dónde eres? ¿A qué te dedicas? ¿Tienes hermanos?
Conjuga los siguientes verbos en presente y preterito indefinido: SER, ESTAR, HACER.
Transforme em voz passiva: They don't speak English in this shop
Responde a las preguntas: ¿Cómo te llamas? ¿De dónde eres? ¿A qué te dedicas? ¿Tienes hermanos?
Responde a las preguntas: ¿Cómo te llamas? ¿De dónde eres? ¿A qué te dedicas? ¿Tienes hermanos?
Transforme em voz passiva: They don't speak English in this shop
Passe para a voz passiva:- Kevin asked Dennis a question-Somebody Build the house last year-She gives him a box
Transforme em voz passiva: They don't speak English in this shop
Transforme em voz passiva: They don't speak English in this shop