watermelonwiz13
watermelonwiz13 watermelonwiz13
  • 27-11-2018
  • Mathematics
contestada

Which mushrooms cost more $11.25 per 2/3 pound or $7.99 per 1/2 pound

Respuesta :

shortie9592
shortie9592 shortie9592
  • 27-11-2018

Answer: It would be $7.99 per 1/2 pound


Step-by-step explanation:

$11.25 per 2/3 lb. 11.25/2= 5.625 5.625*3= $16.875

$7.99 per 1/2 lb.  7.99*2= $15.98

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x: −3|2x + 6| = −12 x = 1 and x = 5 x = −1 and x = −5 x = −9 and x = 3 No solution
choose one law and discuss its relevance on poor service delivery and extent to which this law protects the individual against human rights violation
Once Isabel rented the warehouse space, she decided to post ads on several social media sites to advertise her online bookstore. Let m represent the number of m
Which group offered wartime farming jobs through the bracero program
with no herring to eat, how would the eating habits of cod change
how did the european nations help the continental army
on whose behalf did Weisel accept the Nobel Peace Prize
Describe how you would use any five entrepreneurial qualities to make sure that your business is a success
Crying is a .........of distress to babies.
Another term for a good ergonomic practice is body