ChjenKellexT
ChjenKellexT ChjenKellexT
  • 31-03-2016
  • Mathematics
contestada

avocados cost $3 per pound. write and graph an equation in two variables that represents the cost of buying avocados

Respuesta :

Acm182
Acm182 Acm182
  • 31-03-2016
pounds will be represented by x and the cost will be represented by y. The equation is Y=3x. For the graph just use substition for x and then calculate the outcome and graph it.
Answer Link

Otras preguntas

A child who is usually in a good mood, readily adapts to changes, and readily approaches new situations, has a temperament that would be called ____.
Can someone please help me Factor completely 9-6a-24a^2
People may be reluctant to give up fast food, steaks, burgers, and ice cream shakes for veggies and fruit. But consider the health issues that America's bad eat
What’s the electron configurations of scandium and iodine using Aufbau principle? Please help me
Carl rogers would say that students ________ when they view themselves as brilliant but earn cs in all their classes.
7. What is 30% of 70? Show your work
What would the total bill be of a painting that cost $44.80 with the tax rate of 6%?
Statements with absolute terms are always false. Please select the best answer from the choices provided T F
Alan observed that a lot of soil from his garden swept off from after heavy rain. Which is this process called? A.groundwater recharge B.snow melt C.infiltratio
What was Britain’s role in the French Revolution?