dab4 dab4
  • 30-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 6 pounds of strawberries cost $11.94 what is the cost of 8 pounds

Respuesta :

elizabeth1219
elizabeth1219 elizabeth1219
  • 30-03-2016
First find the price of one pound. 11.94÷6=1.99 Once you find the price of 1 pound. You multiply the price of one pound 8 times. 1.99×8=15.92 Hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

$2,000 at 4% for 24 months. Find the interest earned
A fmaily wants to rent a van for a four day camping trip. The rental cost is $32.00 per day plu s$0.15 per miles driven. Their vacation budget allows them to sp
Name TWO coincident indicators used in forecasting​
What motivated the federal government to encourage White American to buy houses
The equation that relates two poles to the force between them and their separation is the ____ square law. a. exponential b.inverse c.double
Mr. Snyder begins traveling east on Interstate 90 from Spokane with a full tank of gasoline. His car has a 15-gallon gas tank and gets 30 miles per gallon durin
I don’t know much abt outputs and btw the ruler isn’t working so please help if u do know <3
Please help me with this math question
please help **if you don't know please, please don't answer** which of these representations show y as a function of x a- representations 1,2 and 3 b- represent
if there are 3/4 as many boys as girls in a class of fifth-graders.if there are 35 students in the class how many are girls