kimmartin2000 kimmartin2000
  • 31-10-2018
  • History
contestada

amy bought 20 pounds of candy for $4. What is the unit rate?Price per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 31-10-2018

price per pound means


price

---------

pound


so


$4

----

20


=


.2


or 2 cents per pound

Answer Link
djcapricorn02 djcapricorn02
  • 31-10-2018
5 pounds for $1

pound/price
20/4 = 5/1
Answer Link

Otras preguntas

immigrants often settled in cities. the cities were home to industry. which sentence combines the sentences by inserting a word?
I don't get how to answer it
02.02) simplify 64 to the negative 1 third power . (1 point) −4 negative 1 over 4 1 over 4 4
Landon owns a hybird suv that can travel 400 miles on 15-gallons tank of gas. Determine how many miles he can travel on 6 gallons
what are the key agricultural products in Canada and the United States?
what is 4.75 in simplest form
Evaluate the expression for the given values. mx−ymx-y when m=5m=5, x=3x=3, and y=8
What is the adjective? They hike on a bumpy path.
What type of motion occurs when an object spins around an axis without altering its linear position?
How many did it play