kyleediven917 kyleediven917
  • 29-10-2018
  • Mathematics
contestada

Kelly bought 8 towels and spent $39.60 each towel cost the same amount, create an equation that can be used to determine the price in dollars of one towel.

Respuesta :

pineappleprincess062
pineappleprincess062 pineappleprincess062
  • 29-10-2018

Answer:

8(x)=39.60

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

how do I find the perimeter of an isosceles triangle with side lengths of 5 + x, 5 + x, and xy in the simplest form
What are some properties of nascent oxygen?
What is the relationship between meter kilometer centimeter millimeter and micrometer
Structural formula PF2Cl3?
How long will it take take light moving at 300,000 km/s to reach us from the sun? The sun is 15,000,000 km from earth.
Jim has three times as many comic books as Charles. Charles has 2/3 as many books as Bob. Bob has 27 books. How many comic books does Jim have?
Round to the nearest tenth if necessary 60 ft/s =
What kind of image is formed when an object is placed between the focal point and the vertex on the principal axis of a concave mirror?
Which of the following most likely has a fixed shape. Helium gas, solid iron, liquid octane, hydrogen plasma
Use mental math to simplify each expression 1. 36+12+4 2.19.2+0.6+12.4+ 0.8 3.2•16•10•5 4.12•18•0•16