yagirlbre18 yagirlbre18
  • 29-10-2018
  • Mathematics
contestada

the total cost for g grams of pepperoni if each gram costs $5.65
write a function rule using C & G as variables

Respuesta :

rejkjavik rejkjavik
  • 07-11-2018

We are given

g is weight of pepperoni in grams

C is the total cost

if each gram costs $5.65

So, 1 gram cost =$5.65

so, g gram cost is

[tex]=5.65\times g[/tex]

we can term it as C

which means total cost

so, total cost is

[tex]=5.65\times g[/tex]

or we can write as

[tex]C=5.65\times g[/tex]................Answer


Answer Link

Otras preguntas

What is the missing number that will complete the factorization? a2 + 8a + 12 = (a + 2)(a + )
what is the absolute value of 435
which development brought an end to the pony express?
what different types of housing were built by the Anasazi
helpp quickly worth 13 pts ...A plumber charges a flat rate of $100 and $50 per hour, h, for a job. Which expression represents the total cost for the job? A. 1
as the driver it is not your responsibility that you are focused on the driving task with any possible distractions minimized
Determine the rhyme scheme of the poem. The Road Not Taken by Robert Frost
1. What made the gods want to create Earth? (1 point) They were tired of living in darkness. They thought it would be a nice gift for Earth Goddess. They saw th
create an expression equal to 7 with these numbers and symbols 1.3 (4.6 4.5) + ÷
Monosaccharides are to starch as