Part A: The cost per a ounce of 48 container is $0.06 because 48 divide by $2.88 is 6 cents. Part B: The cost per a ounce of 64 container is about $0.05 because, when multiply 64 by 6 is 3.84 so you have to go down a number it be 3.20 so it's about. Part C: The container that is a better buy is the 64 ounce container because it's 1 cent less then the 48 ounce.