jazlyn36
jazlyn36 jazlyn36
  • 27-10-2018
  • Mathematics
contestada

Harrold bought 1.4 pounds of fruit from the market that cost $12.60 how much did he pay per pound for fruit

Respuesta :

averyjane2304 averyjane2304
  • 27-10-2018
12.60÷1.4=9
9$ per pound of fruit
Answer Link
cinderofsoulss cinderofsoulss
  • 27-10-2018
Divide the price by the amount of fruit.

12.6÷1.4=9

9 dollars per pound
Answer Link

Otras preguntas

08.01)Marlow wants to know how many students in his school enjoy watching the TV news. He asks all 27 students in his art class and finds that 30% of his class
Explain how the value of the 7 in 327,902 will charge if you move it to the tens place
jon sock drawer has 6 fewer black sock than "w" white socks. write an expression for the total number of black socks
Whats a dimension of a camel spider?
can someone help me with N please
Volume and surface area plz!!!
Explain the influence of Greco-Roman ideas on medieval learning
2.85 in a mixed number
the sunflower has 34 petals what is the best estimate of the total of petals on 57 sunflowers
f you save $3,000 at an interest rate of 14 percent per year, how much will you have at the end of six years?