pleasehelpme666 pleasehelpme666
  • 30-09-2018
  • Mathematics
contestada


How much does 7 3/4yd of silk ribbon cost if 4/5 yd costs $5.60?

Respuesta :

andshermaan andshermaan
  • 30-09-2018
first find how much it costs per yard by doing 5.60/4=1.4 , then multiply by 5 which shows that 1 yard costs 7$. after that do 7*7.75 and the answer is $54.25
Answer Link

Otras preguntas

What idea measures the amount of goods that can be produced compared to the amount of resources that are invested in producing them? A. Productivity B. Product
What was the Gupta Empire and how did it impact Indian culture?
A supporting text BRAINLIEST BRAINLIEST BRAINLIEST A. adds information. B. proves something. C. makes logical judgments. D. examines something closely.
Which of the following events led to the creation of the Church of England? A. King Henry VIII wanted a divorce from his wife. B. Queen Elizabeth I defeated the
Am i correct. If not please explain why.
Idk which one to choose help! Marking Brainliest:)
Select thee values of r below that represents a low key no correlation 1) 0.8 2) 0.3 3) 0.1 4) -0.2 5) -0.5 6) 1 7) -0.001
What comes next .01, .02, .04
Why is it important that colonial people gain their independence? ​
Craig had a budget of 84 dollars to spend on books and movies. He bought six books at x dollars each and three movies at 12 dollars each. Model Craig's situatio