Ashleyburnett81
Ashleyburnett81 Ashleyburnett81
  • 28-09-2018
  • Mathematics
contestada

a six pack of fruit juice cost $2.76 at that same rate how much would a 15 pack cost show work mark braniest

a six pack of fruit juice cost 276 at that same rate how much would a 15 pack cost show work mark braniest class=

Respuesta :

brainfoodz
brainfoodz brainfoodz
  • 28-09-2018
First you divide the cost per the number of units (6):
$2.76/6=$0.46

Then you multiply the unitary cost per 15:
$0.46x15=$6.90 (this is the cost of a 15-pack)
Answer Link

Otras preguntas

When out-groups are disregarded in a team, ______ is often decreased in the team.
What federal legislation has been instrumental in ensuring that women education programs, including athletics, receive funding equal to that of men programs?
What percentage of the u.s. gross national product is accounted for by healthcare costs?
Which point from the speech most validly supports Warren's argument that wage discrimination against women currently exists? O "America's women are tired of hea
Suppose the economy is at full employment, and energy prices spike. in the short run, output will _____; in the long run, output will _____.
When briana touched her infant's cheek, he turned his head toward the side that was touched and opened his mouth. briana was eliciting the:_________
What is the first/initial threat to life as a result of massive, third degree burns?
Identify 5 socio cultural practices in ghana and explain their relevance to modern life.
Do 7 ft, 9 ft, 11 ft form a right triangle
n Former U.S. President Richard Nixon resigned from office before he faced impeachment charges for his role in the Watergate scandal, which involved a break- in