mesmjs222
mesmjs222 mesmjs222
  • 27-09-2018
  • Mathematics
contestada

if 2 1/2 lb. of turkey costs $6.25 and 2 1/4 lb. of turkey costs $5.75,


Which brand of turkey is the better buy?

Respuesta :

TheBreeze
TheBreeze TheBreeze
  • 27-09-2018

To solve this, let's try finding the unit rate:

First, let's turn the fractions into decimals.

2.5x = 6.25

2.25x = 5.75

x = 2.5

x = 2.55555555556

The $6.25 turkey is the better buy

Answer Link

Otras preguntas

1. What type of relationship involves people who don't share the same status?
7/9 5/12 in simplest form
Healthcare has been around for many centuries. those who practiced in ancient times were called
A work of literature must provide more than factual accuracy or vivid physical reality... it must tell us more than we already know." - E. M. Forster Consider t
The government must bring in money to fund programs and expenses. money that the government spends is called answer deficits. revenue. expenditures. debts.
How old is jamie flatters?
Satellites in low orbits require ________ velocity than higher orbits.
You occupy a _____________ and you play a ____________. status, role role, status role, role status, status
Mamá le dice a su hijo: "________ aquí." (a command)
The Adena, Hopewell, and Mississippian Native American cultures were known for __________