calabross2005
calabross2005 calabross2005
  • 27-09-2018
  • Mathematics
contestada

a store is selling cookies for $8.00 for 12 bags. how much will it cost if you want to buy 30 for your class

Respuesta :

isabaltodano71ouqu7h
isabaltodano71ouqu7h isabaltodano71ouqu7h
  • 27-09-2018

Ok so first you will need 3 bags since 12*2 is 24 that wont be enough for the whole class so 12*3= 36 so now that we figured out how many bags we need now we have to multiply $8.00 by three the answer is $24

Answer Link
Jeyli
Jeyli Jeyli
  • 27-09-2018
I actually don’t know but I think it’s is 11
Answer Link

Otras preguntas

_____ es muy buena profesora, senora ruiz A. Tu B. Usted C. Ella D. Ustedes
let f(x)=3x^2-2x+1 and g(x)=2x-3. find (fg) (x)
Instructions: Given the following image of two parallel lines cut by a transversal, find the value of x.​
____ 5. Scientist who studies early humans ____ 6. Early human who used animals and plants for food ____ 7. The worship of God, gods, or spiritual elements ____
Which term do these characteristics describe? The substance is mixed uniformly throughout and each part of the substance contains the same ratio of materials wi
Which civilization developed an early writing system that used cuneiform script on wet clay tablets? O Egyptian O Indus River Valley O Chinese Zhou Dynasty Sume
Polygon ABCDE rotates 52º about the origin to create polygon A′B′C′D′E′. If m< BCD = 31º, what is m< B' C' D' ?
The African blink is spreading of African people the culture around the world
How did major religious systems shape early Islamic societies?
Changing direction does not cause a change in acceleration.