Cyrusskywalker
Cyrusskywalker Cyrusskywalker
  • 27-09-2018
  • Mathematics
contestada

Four gallons of paint cost $49.44. Which equation can be used to find c, the cost per gallon?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-09-2018

Hi CyrusskyWalker,

Solution:

To find the cost per gallon you just divide the total cost by how many gallons:

Answer:

49.44 / 4 = c

4c = 49.44

Answer Link

Otras preguntas

what advantage and disadvantages would climate pose to people in southern india
Which of the following is true of slavery in the U.S. before the Civil War?
“In the 1950s and 1960s the most important victories won by Black Americans were in the area of education.” How far do you agree with this interpretation? Expla
What Drove the Sugar Trade?
A family purchased tickets for a concert. They paid a total of $90 for 7 adult tickets and 12 child tickets. The price of a child ticket was two-thirds the pric
Marty lives 2/3 mile from school. Linda lives 3/4 as far from school as Marty does. how far does Linda live from school?
The star aldebaran, visible from earth, lies about 65 light years away from us. What is the minimum amount of time that would be required to send a message to a
Citation must be provided for A. familiar proverbs. B. common knowledge. C. well-known quotations. D. words and ideas borrowed from another author.
describe two environmental problems associated with long chain molecules
what is 1000 divided by 3000