Manix0 Manix0
  • 16-03-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of nuts weighs 3 ounces and costs 50 cents. What is the unit price

Respuesta :

zerofrancisco zerofrancisco
  • 16-03-2016
For unit price we can calculate how many cents does an ounce cost, and for doing that we need to divide the amount of total cost in cents by the total ounces:
50 cents/3 ounces = 16.67 cents/ounce
this means that each ounce of nuts costs 16.67 cents, that would be the unit price (price in cents per ounce of nuts)
Answer Link
mathhelp204
mathhelp204 mathhelp204
  • 16-03-2016
16.00 is what i got:/ hope this helped goodluck
Answer Link

Otras preguntas

How many people are currently living in congo
Is Mary Shelley a genre
1. Who was the "Author of the Constitution"?
What is an inference? What are three clues you can use to make an inference about a character in a book?
What’s the answer????
What’s other subjects would you learn about the Middle Ages ?
I need to turn this in soon. A was answered for me, but I don't know the rest. Help please!! Im reposting because i attached the wrong photo. The other question
blood vessels seeat glands haur follicles and nerves are located in what layer of the skin
Why is the international system of measurement helpful?
What are the commonly found characteristics of federal presidential republics in Latin American