mdenfuhf537 mdenfuhf537
  • 28-08-2018
  • Mathematics
contestada

Alan went to the movies with 3 friends and paid $26. How much would it cost if he only went with one friend?

Respuesta :

Thisisagoodusername
Thisisagoodusername Thisisagoodusername
  • 28-08-2018

26 divided by 4 = 6.5, so, $6.50.

$6.50x2 = $13.00 so the answer is It would cost $13.00 if Alan only brought one of his friends to the movies.

Answer Link

Otras preguntas

y=0.81x+25 in standard form
I need described for 10th grade Health: Anorexia nervosa, Bulimia nervosa, and Binge eating disorder.
A secretary can type 56 words per minute. how much time will she need to type a 4200-word report? A. 7hours 30 minutes B. 1hour 4 minutes C. 1hour 28 minutes D
Tim, with mass 53.5 kg, climbs a gymnasiumrope a distance of 4.7 m.The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .How much potential energy does Tim gain? Answer in u
15. why did the Berbers eventually learn to live peacefully with thier Arab conquerors?
What is an example of a high amplitude sound, and an example of a low amplitude sound?
Cora uses ribbons to make three different sizes of bows.how much more ribbon does it take to make 2 large bows than 2 small bows? Explain how you found your ans
y=0.81x+25 in standard form
what did the tea act of 1773 require colonists to do?
How did the pioneers passing through Indian territory affect the native Americans