travionwilburn travionwilburn
  • 27-06-2018
  • Mathematics
contestada

You pay $1.75 for 5 bagels. What is the unit price?

Respuesta :

kordsmxsic kordsmxsic
  • 27-06-2018
.35, .35 tiimes 5 equals 1.74

:)
Answer Link
PenguinHelper
PenguinHelper PenguinHelper
  • 27-06-2018
To find the unit price, one has to find the price per one bagel. One can do that by dividing both sides of the equation 5 bagels = $1.75. That's because it would get one bagel by itself. $1.75/5 is $0.35, so that's the answer 
Answer Link

Otras preguntas

Rotate the U, D, W 90 degree clockwise
which is greater 0.428571 repeating or 3.8?
Aaron filled the bird bath with 64 ounces of water. a group of blue jays came by and drank 5.17 ounces. then a vulture swooped in and drank eleven and four fift
The most inclusive definition of nonverbal communication is messages expressed by __________ means.
Which lines most closely show a tension presented in the ballad of Birmingham?
In order to create an environment where employees can achieve their potential as they move the organization towards its goals, the manager role needs to be that
Which marketing philosophy could most help a company outperform its competitors in today's marketplace?
The mass on the spring in this diagram is in harmonic motion between x = -5 cm and x = 5 cm. At which point does the mass have the most kinetic energy
How did the Industrial Revolution -- the rapid growth of technology and expansion of business -- lead to the exploitation of the lower classes?
4−(2x+4)=5 solve for x