lilmicky lilmicky
  • 28-02-2016
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 28-02-2016

You can solve this using ratio and proportion.

2 pounds of strawberries/ $4.50 = 3 pounds of strawberries/ N

N = 3 pounds of strawberries/ (2 pounds of strawberries/ $4.50)

N = 6.75 dollars

Answer Link

Otras preguntas

four gallons of gasoline weight 25 pounds. find the unit rate in pound per gallon
The Supreme Court declared the National Industrial Recovery Act unconstitutional partly because it A) used an overly broad definition of interstate commerce. B)
The Boston Massacre A) drove the American resistance underground. B) reversed the calming trend that had occurred after the repeal of the Townshend Acts. C) mad
approximate the value of 44 to the nearest hundredth
can you help me with any of these questions? (images attached)
What physical effect can change the boiling point of a substance? a. Color c. Volume b. Pressure d. Density User: Evaporation only occurs at the surface of
Melting requires a. the removal of energy. b. the absorption of energy. c. no energy change.
Who is the most famous dramatist of the Edwardian age? a. Joseph Conrad b. George Bernard Shaw c. James Joyce d. George Orwell
In sexual reproduction two___sex cells come together and form a new individual a. haploid b. Diploid c. identical d. prokaryotic
Where is the spelling checker found in Excel?