martin2008dominic
martin2008dominic martin2008dominic
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

Justin bought 8 pounds of sugar for 4. How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

dlampp123
dlampp123 dlampp123
  • 28-01-2021

Answer:

0.50 per pound

Step-by-step explanation:

4 / 8 = 0.5

hope this helps....

Answer Link

Otras preguntas

brainliest question__ if you had to pick a lamborghini or a mansion what would it be??
When a coin was tossed, it came up heads 12 times and tails 8 times. What percent of the time did it come up tails?
Jon invests $4,100 into an account that pays 5 percent simple interest each year. What is the total balance in the account after 3 years?
The regular price for a sweater is $48. The store is having a buy one get one 1 2off sale. If you but 2 sweaters for that price what percent discount is that?
Graph each function. State the domain and range. f(x)={(-x-2 if x>0),(-x if x<=0):} Please help me will give brainillest is work is shown. thank you !!!
Use a table of values to graph the function [tex]f(x) = -2\sqrt[3]{x}[/tex]. Select the correct graph below
A cell that has 6 chromosomes in the G2 phase will have how many sister chromatids during that same phase
someone sells a product for 10 cents and he sells 1000 products, how much money did he earn
A toy Jeep is 12 1/2 inches long, while an actual jeep measures 18 3/4feet long What is the value of the ratio of the length of the toy jeep to the length of th
Write your question here (Keep it simple and clear to get the best answer) what name iz give to the female part of the flower?