3bdoody 3bdoody
  • 27-12-2020
  • Mathematics
contestada

Calculate the unit price ($/g) of a 20g jar of sugar. The cost of a jar is $5.00.

Respuesta :

NgShiYin
NgShiYin NgShiYin
  • 27-12-2020

Answer:

$0.25/g

Step-by-step explanation:

20g --- $5.00

1g --- [tex]\frac{1}{20}[/tex] × $5.00 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi will mark brainy if you answer
I want to ask the AI questions
Figure 16.21 is an energy diagram for a reaction. Match the appropriate number with the quantity it represents. a. reactants b. activated complex c. products d.
Maha leaves her house and walks on a footpath for 8 km on a bearing of 95 deg . Copy and complete the scale drawing to show her journey. Use a scale of 1 cm r
-Sin x = -cos^2x - 1
Two compounds X and Y react to produce compound Z. The reaction is reversible. X+Y=Z When X and Y are mixed together in a closed system a dynamic equilibrium is
.Rahul borrowed 7500 on 26 March 2012 from a bank at the rate of 8% per annum simple interest. If he wants to clear the account on 7th June 2012, then what amou
A dog runs 250 feet south, then turns and runs at an angle of 25° west of south for 252 feet. What is the magnitude of the dog's resultant vector? R = [?] feet
In December, PlayStation Plus subscribers can roam one of these iconic cities from the GTA series. Which city is featured in Grand Theft Auto V?
what is 387.0642 rounded To The nearest hundredth