edwardjrtavarez05 edwardjrtavarez05
  • 28-03-2020
  • Mathematics
contestada

Sandy bought a soft drink for 4 dollars and 4 candy bars. She spent a total of 16 dollars. How much did each candy bars cost.

Respuesta :

antonyjoshua18
antonyjoshua18 antonyjoshua18
  • 28-03-2020

Answer:

$3 per candy bar

Step-by-step explanation:

Set up the equation:

4 +4x=16

Subtract 4 from both sides:

4x=12

Divide each side by four:

x=3

Each candy bar is 3 dollars

Answer Link

Otras preguntas

LPD​ Logistics, Inc.'s projected sales for the first six months of 2010 are given below. Jan. ​$300,000 April ​$350,000 Feb. ​$350,000 May ​$500,000 Mar. ​$475,
What is the formula to find the sum of cells a1 a2 and a3
Algebra 2 sucks. Anyone good at it literally you are a legend
The following price quotations are for exchange-listed options on Primo Corporation common stock. Company Strike Expiration Call Put Primo 61.12 55 Feb 7.25 0.4
Please help??? Compose a 4 to 5 sentence paragraph that analyzes the cause and affect relationship between prohibition and the rise of organized crime. Thank
Consumer and producer cooperatives are focused mainly on A) keeping members healthy B) lending money C) buying and selling goods D) providing cheap insurance
How do I find the answer
Opposing views on the right to privacy was the idea that ultimately played a major role the Supreme Courts decision to legalize abortion true or false
Please help me! Thank you!
Old Economy Traders opened an account to short-sell 1,000 shares of Internet Dreams at $105 per share. The initial margin requirement was 50%. (The margin accou