yagirlbre18 yagirlbre18
  • 29-10-2018
  • Mathematics
contestada

the total cost for g grams of pepperoni if each gram costs $5.65
write a function rule using C & G as variables

Respuesta :

rejkjavik rejkjavik
  • 07-11-2018

We are given

g is weight of pepperoni in grams

C is the total cost

if each gram costs $5.65

So, 1 gram cost =$5.65

so, g gram cost is

[tex]=5.65\times g[/tex]

we can term it as C

which means total cost

so, total cost is

[tex]=5.65\times g[/tex]

or we can write as

[tex]C=5.65\times g[/tex]................Answer


Answer Link

Otras preguntas

Which is of these nonmetals are more reactive— bromine or krypton? Explain.
How to solve it ..............
New federalism most favors which type of government grant? block grants unfunded mandates categorical grants programmatic requests
2/5 vs. 3/8 which is bigger/smaller
Multiply the fractions. Write your answers in simplest form. 1/2 x 2/5
Determine the heat given off to the surroundings when 9.0 g of aluminum (fm = 26.98) reacts according to the equation 2al + fe2o3 → al2o3 + 2fe, δh°rxn= –849 kj
Lena received a $90 gift card for a coffe store. She used it in buying coffee that cost $8.72 per pound. After buying the coffee,she had $63.94on her card. How
What shape is this histogram
Please help! Algebra 2! Enter the number of complex zeros for the polynomial function in the box. f(x)=x^5+4x^3−5x?
How should I end this? To sum up, any types of school have their pros and cons. Private schools own a larger educational arrangement than public schools. Not on