stellabeca17 stellabeca17
  • 29-05-2024
  • Mathematics
contestada

Val's whole-house central air conditioner uses 3,500 watts when running. Val runs the AC 8 hours per summer day. Electricity costs (12 cents)/(1 kilowatt-hour). How much does Val's AC cost to run for a summer month of 30 days?

Respuesta :

Otras preguntas

write 408,032,009 in expanded form
six oranges cost $5.34. how much does 1 oranges cost?
Factors that affect the light intensity received from a source
. The team practice s in a pool that is 30 meters long by 20 meters wide. T he fastest member on the team completes a lap in 22.5 seconds. H ow long will it
WHAT WAS CONSTANTINE'S POLITICAL CAREER LIKE?
how to solve this problem -8 + k equals -17
what is -9/10 in its simplest form
Round 64,569 to the thousands
The US Constitution gives the legislative branch the power to make laws. What is this an example of?
if my science fair topic is do people prefer singers of the same sex, what would be my independent and dependent variable?