peanutt1915 peanutt1915
  • 28-12-2022
  • Mathematics
contestada

Sebastian bought snacks for his team's practice. He bought a bag of popcorn for $1. 68

and a 15-pack of juice bottles. The total cost before tax was $21. 78. Write and solve an

equation which can be used to determine x, how much each bottle of juice costs?

Respuesta :

Otras preguntas

how do you factor x^2-5x+4 for the answer
What civil rights event king jr write his first book?
How can a molecule be nonpolar when it consists of atoms that have different electronegativities?
__________ señora en la fotografía es mi bisabuela Marta. Ese Estas Aquellas Esta
It costs $30 to buy 2 tickets, $60 to buy 4 tickets, and $120 to buy 8 tickets, what is the cost of 7 tickets?
Gregory dee's definition of social entrepreneurship states, "social entrepreneurs play the role of change agents in the social sector by ________."
Using complete sentences, explain why farming in Africa has not made the gains seen elsewhere in the world. FOR 15 POINTS PLEASE HELP ME!!!!!
Why is hand washing so important and when should hands be washed?
Sages team needs to buy at least 75 cans, but they only have $50 to spend.Use the information sages collected to find another option. Packages: 12 cans for $8,p
I need help with this question, please