wjacelynn7 wjacelynn7
  • 26-08-2022
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten 3/4 of a pound so far and has $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples cost per pound

Respuesta :

Otras preguntas

what are the two main devices that control light in a camera
Which countries use more of the earth's resources? less-developed countries (ldcs) more-developed countries (mdcs)
Holly is going to draw two cards from a standard deck without replacement. What is the probability that the first card is a king and the second card is an ace?
Encoding failure is likely due to
What is the exact distance from (−5, 1) to (3, 0)?
a car rental charge is $40 per day plus $0.30 per mile traveled write the equation as a function
What is an example of a strength-building exercise? A. step-ups B. crunches C. push-ups D. All of these answers are correct.
. If interest rates rise, what will happen to the prices of bonds?
In mitosis if a parent cell has 8 chromosomes, each daughter cell will have how many chromosomes?
________have bodies that are of normal height and are well built.