LuannSellai658 LuannSellai658
  • 31-05-2014
  • Mathematics
contestada

Brand x cost $1.56 for 12 ounces. Brand y cost 2 ¢ more per ounce. What is The cost of 15 ounce of brandy

Respuesta :

Dannymal
Dannymal Dannymal
  • 31-05-2014
x = $1.56 = 12 oz
y = x + $0.02 = oz

1.56 ÷ 12 = 0.13
15 (0.13 + 0.02) = 2.25

$2.25 = 15y
Answer Link

Otras preguntas

On Pluto, a baby would weigh 2.7 newtons. How much does this baby weigh on Earth? Give your answer in newtons and pounds.
Suppose that 6 cards are drawn what is the probability that all of them are black
Read the excerpts from “Take the Tortillas Out of Your Poetry” and “Speaking Arabic.” My friend had concluded that if he took his language and culture out of hi
A line tangent to a circle is perpendicular to a radius of the circle at the point of tangency. a. True b. False
Why did professor mcgonagall take the firebolt away from harry?
Which situation showed how divided the federal government was over "bleeding kansas"?
Recall that two angles are complementary if the sum of their measures is​ 90°. find the measures of two complementary angles if one angle is nine times the othe
How do you write the problem eighteen is less than three times a number is twice a number?
A piece of potato was placed in a beaker of water. what best describes the movement of the molecules across a semipermeable membrane
New machine has productivity (measured in the number of produced details) 12% greater than the last model. After replacing the machines during renovation, a pla