Nicholsonr4051rich Nicholsonr4051rich
  • 27-09-2015
  • Mathematics
contestada

Chris brought 6 boxes of cookies for $14.40.if there were 20 cookies in a box,how much did each cookie cost?

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 27-09-2015

(14.40/6  $/box) x (1/20 box/cookie) =

(14.40 x 1) / (6 x 20)  $/cookie  =  $0.12 / cookie

Answer Link

Otras preguntas

product of squre of x and cube of y
A researcher that is observing and documenting social interactions in a coffee shop, is presumed to be using which type of social psychological approach?
FLVS 4.04Which speech made a stronger use of the appeal to emotion? Write two paragraphs that compare and contrast both speeches in terms of their appeals to em
Which conditions pose the greatest risk for injury for an adolescent?
HELP ME ASAP 20 points !!!
One reason the colonists had difficulty coming together to revolt against Britain
Post-Modernism appropriated and stimulated ideas from other times, meaning that it: A. rejected them. B. copied them. C. was influenced by them. D. worshiped
Dimitri owns stock in a u.s. publicly traded company. as a stockholder, dimitri is a(n) ______ of the corporation.
please answer quickly will give brainliest for right answer
What does ! mean in a math problem? Divide each number in sequence from that number to 1. Add each number in sequence from that number to 1. Multiply each numbe