HarmoneeE144489 HarmoneeE144489
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

what is the better buy 24oz for $ 1.00 or 64 oz for $3.49

Respuesta :

CarlotaZ590976 CarlotaZ590976
  • 29-10-2022

Divide the price by the oz in each case. to find the price per oz.

$1.00 /24 = $0.042 per oz

$3.49 / 64 = $0.054 per oz

0.042 is cheaper than 0.054

The price per oz is less when buying 24oz for $1.00. So it's better to buy 24oz for $1.00

Answer Link

Otras preguntas

There are many commercially made household linens found in the?
You deposit $200 each year for 10 years into a sinking fund that pays 6% interest compounded annually what is the future value of your fund
I would appreciate it if someone could help answer this problem:)
Estimate 12.32+7.636 by first rounding each number to the nearest tenth. pls help need the right answer thank u
According to this diagram, what is tan 62°? A 17/15 B 8/17 C 15/17 D 8/15 E 17/8 F 15/8
I will appreciate a quick answer please. Factorize all of the following
Find the value of 17C3 680 12,376 2,380 54
que hacen los historiadores para conoser el pasado​
My homework , please
find the total electric field along the line of two of the two charges shown in figure at the point midway between them